Internet chodzi wolno? Chcielibyście się dowiedzieć, czy przypadkiem dostawca nie oszukuje was na prędkości? Co warto wiedzieć? Co może mieć wpływ na pomiar prędkości?
Jak sprawdzić prędkość internetu?
1.Co potrzebuję wiedzieć na początek?
Na początek powinniście wiedzieć to, że wartości podawane przez operatorów są zawyżone, choć wszystko jest prawdą. Jak to możliwe? Ustalono, że prędkość Internetu to,:
1. po pierwsze, prędkość wyłącznie ściągania,
2. po drugie, podawana jest w ciekawej jednostce, której nazwa to Mb (megabity)/s (sekundę).
(Czasem spotkać można zapis Mbps, co oznacza dokładnie to samo Megabits per second, z angielskiego megabity na sekundę.)
2.Uwaga na oszustwo marketingowe
Wielkość literki b ma zatem kolosalne znaczenie. W przypadku pojemności dysków wartości te podajemy w MB (megabajty), a teraz to oczywiście w GB (gigabajty) i TB (terabajty). Ile wynosi zatem różnica? 1 MB = 8 Mb. To znaczy, że Internet o prędkości 80 Mb/s tak naprawdę będzie zasysał pliki z sieci z prędkością 10 MB/s.
3. Czyli jak Mierzymy prędkość?
To teraz szybkie spojrzenie na umowę i sprawdzamy ile powinno nam stuknąć na liczniku.
1. Otwieramy stronę speedtest.net. (Jest to jedna z najstarszych witryn i używana przez nas od kilkunastu lat. Serwis jest w pełni darmowy, choć oczywiście są na nim reklamy.)
2. Klikamy Start, zegary szaleją i już po chwili mamy wyniki. Oczywiście to nigdy nie będzie tak, że jeśli mamy 50 Mb/, to dokładnie tyle nam pokaże. Zawsze trzeba liczyć te +/- 10% różnicy. W przypadku, gdy wynik odbiega bardzo na minus oznaczać to może, że coś ściągamy w tle. W przypadku gdy na plus, to się cieszmy!
4.Czy na pewno nic nie ściąga się w tle?
Zbyt niski wynik nie musi oznaczać od razu, że nas oszukano. Sprawdźmy wszystkie programy działające w tle.
Te które, coś pobierają na pewno będą miały swoją ikonkę albo bezpośrednio na Pasku Narzędzi, albo przy zegarku. Raczej szukajcie wśród tych drugich. Aplikacje związane z grami, aktualizacje systemu Windows, to one najczęściej samoczynnie ściągają dane. Wystarczy najechać na nie myszką i odczekać chwilę. Jeśli oprócz nazwy nie pojawi się adnotacja o ściąganiu możemy sprawdzić następną. Ważne jest abyśmy na czas testu nie ściągali niczego innego.
Warto wspomnieć o tym, że jeśli testowany komputer podłączony jest do sieci WiFi to prędkości mogą się różnić w zależności od siły sygnału, odległości od routera oraz samej jakości tego ostatniego.
5. CO TO JEST? PING PONG?
Warto jeszcze wspomnieć o jednej wartości, która pojawiła się w wynikach pomiaru prędkości. Jest to PING, podawany w jednostce ms. (milisekundy). To czas reakcji, który mierzony jest od momentu, gdy wpisaliśmy w przeglądarce tryb awaryjny.pl, do chwili rozpoczęcia ładowania się strony.
Im mniejszy czas Ping tym lepiej. Taki poniżej 50 jest w pełni akceptowalny. Powyżej 200 nie powinien być akceptowany. Będzie to już zwyczajnie odczuwalne.
6. Podsumowanie
Mówi się, że aby doświadczenie mogło być uznane za udane, trzeba je powtórzyć z sukcesem minimum 3 razy. Jeśli chodzi o pomiary prędkości to wystarczy to zrobić raz, gdy wynik jest w granicy błędu, czyli +/- 10%. W przypadku większych wahań, warto powtórzyć pomiar za jakiś czas. Może to być chwilowy problem. Niewielkie różnice mogą się pojawiać w zależności od godziny badania. Wiadomo, że w godzinach szczytu Internetowego dane będą zaniżone. Jeśli nadal coś nie działa zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami.
7. Spis nie przekłamanych Speed Testerów do domowego pomiaru prędkości internetu.
TOP 10
Spis nie przekłamanych Speed Testerów do domowego pomiaru prędkości internetu.
1. https://m.speedtest.pl/html5_speed_test (bez reklam) :) +++
2. https://fast.com/ (1 reklama, bez reklam) :) +++
3. speedtest.net (najstarszy w internecie, ale bardzo dużo niewygodnych reklam) :( - - -
4. https://speedometer.pl/
5. http://app.upc.pl
6. http://pomiar.pomagam.net/
9. https://www.predkosc.pl/
9. http://internetspeedtest.pl/netia
9. http://test-lacza.pl/